Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych 15-16.11.2024 w Rokitnie

Fotorelacja

W dniach 15-16 listopada 2024 roku odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych Ruchu Światło-Życie filii poznańskiej. Tym razem gospodarzem tego jesiennego spotkania była diecezja zielonogórsko-gorzowska a miejscem Sanktuarium MB Rokitniańskiej.

My dołączyliśmy do DWDD w sobotę rano do licznej grupy z naszej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Mimo bardzo trudnej sytuacji rodzinnej byli z nami również Agnieszka i Krzysztof Rostkowscy – para diecezjalna DK oraz ksiądz Tomasz Gruszto – moderator diecezjalny DK.

Głównym tematem DWDD była nadzieja a przyjętą metodą spotkania sobotniego – rozbudowana ewangeliczna rewizja życia. Jej pierwszy etap „widzieć” realizowaliśmy w małych grupach, gdzie poprzez dzielenie wskazywaliśmy obszary naszego życia, które niosą i dają nam nadzieję oraz przykłady braku nadziei lub obszary i sytuacje, gdzie jest ona dziś szczególnie potrzebna.

Etap „osądzić” w formie krótkiej konferencji poprowadził ksiądz Piotr Listwoń – moderator filialny Ruchu Światło-Życie. Temat nadziei chrześcijańskiej został przedstawiony w oparciu o najważniejsze wątki bulli papieża Franciszka „Spes non confundit” czyli „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5) ogłaszającej jubileusz zwyczajny roku 2025. Nie tylko tytuł ale przede wszystkim treść tego dokumentu niesie nadzieję – warto do niego sięgnąć.

Kolejne punkty DWDD to Namiot Spotkania i najważniejsze spotkanie z Najważniejszym czyli Eucharystia w murach pięknego Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej pod przewodnictwem ks. Listwonia w licznej asyście kapłanów i służby liturgicznej.

Po Mszy Świętej obiad i chwila czasu wolnego a następnie III etap ewangelicznej rewizji życia czyli „działać” realizowany już w grupach diakonijnych i w kręgu filialnym. Jako członkowie diakonii Ruchu Światło-Życie, zastanawialiśmy się jakie zadania widzimy dla wszystkich członków Ruchu oraz jakie są szczególne zadania dla naszej diakonii w kontekście bycia pielgrzymami nadziei. We wszystkich grupach rozmowy były bardzo ożywione, pomysłów nie brakowało. I jeden nadrzędny, zawsze aktualny – ciągła troska i zabieganie o moją osobistą relację z Jezusem, jeśli tego zabraknie, nie będę autentycznym świadkiem nadziei. Szczególnym przykładem już teraz dającym nadzieję i wartym naśladowania jest postawa młodzieży z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, która bardzo aktywnie ewangelizuje swoich rówieśników, poprzez odważne dawanie chrześcijańskiego świadectwa w rozmowach bezpośrednich oraz przy wykorzystaniu dostępnych internetowych komunikatorów i portali społecznościowych.

Ostatnim punktem sobotniego DWDD były nieszpory i podsumowanie pracy w grupach diakonijnych.

To było nasze pierwsze DWDD, niekoniecznie planowane, w pierwotnym zamyśle mieliśmy być w ten weekend gdzieś w Karkonoszach a tymczasem Pan zaprosił nas do swojej Matki i jeszcze zatroszczył się o transport – zamiana bez wątpienia z korzyścią dla nas. Dzień był bardzo intensywny, obfitujący w punkty doskonale znane oazowiczom, ponadto miłe spotkania i rozmowy. Do domu wróciliśmy z pytaniem i zadaniem jednocześnie „Po co tu … przyjechaliście?” Idąc dalej – DWDD się nie kończy a przekłada na życie, przynajmniej powinno…

Z nadzieją
Jagoda i Tomasz

Świadectwo Jacka

„Nadzieja zwieźć nie może”

Sługa Boży Wilhelm Pluta pytał swoich parafian trzykrotnie „Po jaką cholerę tu przyszliście?”.
To pytanie padło i u nas przywołane przez księdza Piotra na kazaniu podczas Eucharystii w Rokitnie. No właśnie. To pytanie choć dosadne, bardzo mnie pocieszyło i uspokoiło, gdy w sercu odpowiedziałem na nie Panu Bogu.
Odnalazłem nadzieję, którą liczyłem znaleźć na Dniu Wspólnoty a cele (siostry nadziei) skonkretyzowały się jakby „same” podczas pracy w grupach.
Konkretne wnioski są w sekretariacie filii. Bóg działał podczas modlitwy i w czasie rozmów z innymi, wtedy też i rodziły się moje postanowienia osobiste.
O owoce ze spotkania będę się cierpliwie modlił.

Jacek

Świadectwo Barbary i Pawła

Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych Filii Poznańskiej odbył się w Rokitnie. Trwał od 15 do 16 listopada. W pierwszym dniu członkowie Domowego Kościoła uczestniczyli w Mszy Świętej, po której wzięli udział w Spotkaniu kręgu filialnego. W drugim dniu uczestnicy DWDD wysłuchali bardzo interesującej konferencji na temat Nadziei, wygłoszonej przez moderatora Filii Poznańskiej, ks. Piotra Listwonia.

Na spotkaniach w grupach diakonijnych członkowie DK dzielili się życiem w swoich diecezjach. Następnie dyskutowano na temat różnych sytuacji życiowych, które podzielono na te, po doświadczeniu których, jesteśmy pełni nadziei na przyszłość, i te, które nam nadzieję na lepsze jutro odbierają. Przytoczono wiele przykładów negatywnych sytuacji, które mogłyby pozbawić człowieka nadziei, ale kiedy zawierzy się swoje życie Panu Bogu, można z radością i nadzieją iść przez życie.

Eucharystię celebrował ks. Piotr Listwoń wraz z wszystkimi przybyłymi księżmi. Diakonia muzyczna zadbała o piękną oprawę muzyczną Mszy Św., a bardzo dobrze przygotowane śpiewniki pomogły wszystkim przyłączyć się do grupy śpiewającej. Po Mszy Świętej wszyscy udali się na obiad, w czasie którego zawierano znajomości, a „starzy” znajomi opowiadali sobie o zmianach, które zaszły w ich życiu od poprzedniego spotkania. Rozmowy przedłużyły się na czas wolny od zajęć.

Kolejnym punktem programu były spotkania w grupach diakonijnych, w czasie których dzielono się doświadczeniami służby w DK, związanymi z podjętymi posługami

Dzień wspólnoty zakończył się odśpiewaniem Nieszporów i podsumowaniem DWDD.

Błogosławieństwa udzielił nam gospodarz, ks. Dariusz Korolik. Pierwszy raz uczestniczyliśmy w DWDD. Pojechaliśmy tam marząc o wypoczynku, ale nie żałujemy, a nawet jesteśmy bardzo zadowoleni. Wspaniale było znaleźć się w gronie tylu zaangażowanych osób. Myślimy, że udzielił nam się ich entuzjazm i jeszcze chętniej będziemy wypełniali swoją posługę.

Barbara i Paweł

Liczba odwiedzin: 83