ADW Rejonu Bukowe
Krucjata – szansa na zbliżenie się do Boga i drugiego człowieka
Ave Maria!
Na początku Dnia Wspólnoty moderator rejonowy, gospodarz miejsca, proboszcz parafii Świętego Ducha w Zdrojach ks. Piotr Kurzaj SChr wprowadził przybyłych w wyjątkowy czas Adwentu. Zaproszenie ks. Piotra do uczestnictwa w tym Dniu przyjął ks. Jacek Szunejko, który zapoznawał uczestników w trakcie katechezy, prac w grupie i homilii podczas Mszy św. z tematyką Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a także jej relacjami z Domowym Kościołem. Warto przypomnieć, że ks. Jacek był 11 lat temu moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła oraz wikariuszem w parafii św. Stanisława BM na os. Bukowym (obecnie jest proboszczem parafii w Bełcznej k/Nowogardu). Stwierdził m.in., że do zaakceptowania KWC w sercu często potrzebne jest wcześniejsze głębsze zaangażowanie się w DK poprzez wyjazdy na rekolekcje. Przy prawidłowym zrozumieniu Krucjaty nie może być ona traktowana jako kolejny obowiązek w DK, tylko jako osobista szansa na zbliżenie się do Boga i drugiego człowieka.
W Adwentowym Dniu Wspólnoty współuczestniczyli również księża: Paweł Wiśniewski i Marcin Szczodry z parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza na os. Bukowym.
Praca w trzech grupach, które prowadzili Asia z Markiem, Natalia i Tomek oraz Beata z Jurkiem stworzyła okazję do dyskusji na temat jak rozumiemy dzieło Krucjaty i refleksji, czy jest to droga dla mnie.
Podczas świadectw usłyszeliśmy cztery porywające wypowiedzi o KWC. Jakże różne, a jednocześnie dobitnie ukazujące, że Krucjata realnie „działa” w życiu, małżeństwie, rodzinie. Asia i Marek mówili o KWC m.in. w kontekście odpowiedzi na wezwanie i ich osobistego daru dla Pana Boga; Tomek o pozytywnym wpływie na jego małżeństwo i rodzinę; Marcin o pomocy w wyzbyciu się lęku.
Dzień Wspólnoty DK to świetna okazja do „zatrzymania się” w zabieganym, współczesnym świecie. To także szansa na Namiot Spotkania w kościele z adoracją Najświętszego Sakramentu.
O oprawę muzyczną Mszy św. zatroszczyli się Mariola i Irek. W końcowej części Eucharystii usłyszeliśmy deklarację wejścia do Domowego Kościoła czterech małżeństw z kręgu pilotowanego przez Asię i Marka przy współpracy z ks. Marcinem. To wielka radość, że nasza wspólnota się powiększyła.
Agape – czas na konsumpcję tego, co przynieśliśmy wszyscy i krótkie rozmowy. To także okazja do nawiązania nowych znajomości. Tomek w roli św. Mikołaja, sądząc po roześmianych oczach dzieci, był mocnym punktem tego dnia, podobnie jak diakonia wychowawcza – Lidia, Kinga, Emilka i Kamila – zajmująca się niemałą grupą dzieci przez ponad trzy godziny.
Plan ADW był tak ułożony, by nie kolidować z rytmem życia parafii w Zdrojach. W trakcie prac w grupach, odbywających się w salkach parafialnych, w kościele miało miejsce nabożeństwo pierwszosobotnie (przechodząc obok usłyszeliśmy nieczęsto wykonywaną w Polsce pieśń Ave Maria – hymn z Fatimy), a po nim Msza św. W domu parafialnym spotykaliśmy grupki „miejscowych” dzieci:
– My na próbę jasełek…
– My na próbę Duszków…
Moderator rejonowy ks. Piotr Kurzaj kończąc wspólnotową Eucharystię zaapelował, aby na kolejnym Dniu Wspólnoty było nas więcej. My już dzisiaj zapraszamy do uczestnictwa w Wielkopostnym Dniu Wspólnoty w Zdrojach, który pod hasłem „Prawda was wyzwoli” będzie miał miejsce 14 marca 2020 r. Ten dzień będzie okazją powrotu do podstawowych prawd ewangelizacyjnych. Do prawdy o Bogu, który kocha, daje wolność od szatana, grzechu i lęku.
Wszystkim zaangażowanym oraz uczestniczącym w ADW gorąco dziękujemy.
Z Panem Bogiem.
Monika i Witek