COM

W dniach 7 – 10 czerwca na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem odbyła się kolejna Centralna Oaza Matka. Z naszej diecezji była grupa przedstawicieli na czele z Diecezjalnym Moderatorem Ruchu Światło – Życie księdzem Wojciechem Koladyńskim oraz Diecezjalnym Moderatorem Domowego Kościoła księdzem Piotrem Listwoniem. Intensywny czas modlitwy o i do Ducha Świętego, za nas samych, za wakacyjne Oazy Rekolekcyjne, za całą wspólnotę Ruchu Światło – Życie.
Pierwszym ważnym dla nas punktem była możliwość uczestnictwa w Celebracji Sakramentu Pokuty, podczas której w homilii usłyszeliśmy: „Patrząc na nasze grzechy musimy pamiętać jak patrzy na nas Chrystus – z miłością”. Ksiądz prowadzący Celebrację porównywał jak na grzesznicę patrzył, i w myślach osądzał Faryzeusz, a jak tą samą grzesznicę potraktował Chrystus. Następnie skorzystaliśmy z Sakramentu Pokuty i Pojednania u stóp grobu założyciela ks. Franciszka.
Radością serca było dla nas patrzenia na ks. Wojtka, który po raz pierwszy był w Krościenku, na to jak chłonął „klimat” Kopiej Górki, jak zachwycał się zarówno pięknem krajobrazu jak też miejscami związanymi z Ruchem i z księdzem Franciszkiem…
Kolejnym punktem była Msza Święta w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Włodarczyk a kazanie głosił Moderator Generalny Ruchu Światło – Życie ks. Marek Sędek. Przytaczał On fragmenty encykliki Papieża Franciszka „Gaudete et Exsultate”.
Następnie odbyły się Nieszpory z błogosławieniem nowych członków Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło – Życie. Wieczorem zgromadziliśmy się w Wieczerniku, aby tak jak uczniowie oczekiwać na zesłanie Ducha Świętego. Za prowadzenie czuwania odpowiedzialna była Diakonia Modlitwy z diecezji Siedleckiej. Modlitwy, rozważania i prośby oparte były o owoce Ducha Świętego: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie. Przyzywaliśmy Ducha Świętego aby odnawiał i otwierał nasze serca na Bożą Miłość, na drugiego człowieka i na nas samych.
W niedzielny poranek ponownie zgromadziliśmy się w Wieczerniku aby podczas Jutrzni przeżywać błogosławienie animatorów. Ksiądz Aleksander podczas kazania przypominał i uzmysławiał z czym wiąże się posługa animatora, jakie zadania i obowiązki czekają na animatorów, ale także zaznaczał czego wspólnota Kościoła, a w szczególności wspólnota Ruchu Światło – Życie oczekuje od nowo pobłogosławionych 117 animatorów. Zewnętrznym symbolem przyjęcia błogosławieństwa z rąk Moderatora ks. Marka jest Krzyż Animatorski. Z naszej diecezji aż troje młodych ludzi przyjęło w tym czasie Krzyż Animatorski: Helena, Marta i Mateusz. Piękna uroczystość – z łezką w oku wspominaliśmy jak my sami 19 lat wcześniej, pełni obaw, rozterek, tysiąca pytań, ale pewni chęci świadczenia o miłości Bożej i służenia wspólnocie przyjmowaliśmy krzyże z rąk ustępującego wówczas Moderatora ks. Henryka Bolczyka oraz przejmującego funkcję Moderatora ks. Romana Litwińczuka. I tak jak w podziękowaniu ks. Aleksandrowi, ks. Markowi oraz pani Jolancie pewien animator powiedział, my też wtedy czuliśmy to samo. A powiedział tak: Dziękuję za ten dyplom, ponieważ jest to jedyny dyplom jaki w życiu dostałem nie na zakończenia czegoś ale na rozpoczęcie!” Ukoronowaniem niedzieli była Eucharystia z rozesłaniem oaz, której przewodniczył i słowo wygłosił ks. bp Krzysztof Włodarczyk. W charakterystyczny dla siebie sposób, z humorem ale też i pełną odpowiedzialności powagą podsumowywał nasze wspólne przyzywanie Ducha Świętego podczas tegorocznego COM’u. Za ten pełen modlitwy, radości, wspólnego przebywania i budowania relacji, ale też intensywnej pracy duchowej czas, pomimo zmęczenia i niedospania niech będzie Chwała Panu!
Agnieszka i Przemek

kilka zdjęć w Galerii