Diecezjalna Oaza Matka – Stargard – 18.06.2022

Diecezjalna Oaza Matka – Stargard – 18.06.2022
Fotorelacja w obiektywie Krzysztofa Rostkowskiego i Huberta Kaczmarka
Fotorelacja w obiektywie Adama Szewczyka

Świadectwo Ani i Darka

W dniu 18.06.2022 r. odbyła się w Stargardzie Diecezjalna Oaza Matka.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele Miłosierdzia Bożego, nabożeństwem uwielbienia Najświętszego Sakramentu, przeplatane pieśniami.

Nabożeństwo poprowadził ksiądz Tomasz Gruszto – Moderator diecezjalny Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło – Życie.

Następnie rozpoczęła się Eucharystia celebrowana przez Moderatora w obecności kilku księży. Miło patrzeć gdy ołtarz ponownie wypełnia się obecnością naszych duszpasterzy, którzy pragną towarzyszyć nam w ważnych dla nas wydarzeniach, które odbywają się w naszej diecezji.

Podczas Eucharystii można było poczuć spokój, ciszę oraz obecność Pana Boga. Odczuwalne było, że na ołtarzu dzieją się ważne rzeczy w obecności naszej.

Podczas kazania zapadły nam słowa Moderatora Ruchu Światło – Życie księdza Wojciecha Koladyńskiego, który mówił, że zbliżające się wakacje nie są odpoczynkiem od Pana Boga, ani naszych zobowiązań. Są to wyzwania, które powinniśmy podejmować nieustannie, aby być bliżej Pana Boga.

Zachęcał, aby trwać w naszych postanowieniach i Obecności Bożej.

Urzekło nas również świadectwo, naszego Moderatora, który potrafił dostrzec obecność osób mu bliskich i głośno podziękować. Miał odwagę powiedzieć o swoich ułomnościach. To taki banał… a jednak…

Zastanawiam się na ile my potrafimy dostrzec obecność osób nam towarzyszących… Czy wdzięczność jest obecna w naszym życiu…Na ile mam w sobie postawę wdzięczności…Takie proste słowa – ,,WDZIĘCZNOŚĆ’’.

Po skończonej Eucharystii udaliśmy się wszyscy wspólnie, na ,, AGAPE”- ucztę miłości, tuż przed kościołem. Przygotowaną z wielką starannością i dbałością o współbrata. Każdy mógł najeść się do syta przepysznych kiełbasek i kaszanek, nie zapominając o pysznych ogórkach małosolnych!!! Nie zabrakło
również w ten upał napojów zimnych, nad którymi dbały poszczególne osoby. Stoisko z ciastami również cieszyło się wielkim powodzeniem.

Było również stoisko z książkami, na którym można było zaopatrzyć się w dobrą katolicką literaturę.

DZIEKUJEMY BARDZO!!!

Dla dzieci nie zabrakło mnóstwa atrakcji: dmuchany zamek, malowanie buziek, mydlane bańki oraz mnóstwo konkursów i dyscyplin. Udało się również tańczyć ,,Belgijkę”, która cieszyła się dużym powodzeniem.

To był dobry czas… każdy mógł poczuć wspólnotę, zrozumieć charyzmat Ruchu Światło-Życie, który próbował nam przekazać nasz założyciel ksiądz Franciszek Blachnicki.

Ania i Dariusz Roman.

Świadectwo Agaty

Diecezjalna Oaza Matka to dzień, którego wyczekujemy w każdym roku pracy, w tym roku dość szczególnie. To czas na refleksję i podsumowania na zakończenie roku pracy, ale również czas rozesłania na rekolekcje i co najważniejsze spotkania się żywej wspólnoty.

W sobotę 18 czerwca 2022 roku spotkaliśmy się w Stargardzie, żeby podczas adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie wspólnie w modlitewnym zasłuchaniu podziękować za miniony rok. Kolejnym elementem DOM była Eucharystia sprawowana przez Księdza Tomasza Gruszto, moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła koncelebrowana przez księdza Wojciecha Koladyńskiego, który wygłosił homilię oraz kapłanów wspierających Ruch Światło – Życie. W czasie Eucharystii w sposób szczególny dziękowaliśmy za 40 lecie wspólnoty Domowego Kościoła w naszej Archidiecezji. Nie można zapomnieć, że to dzięki ciężkiej pracy małżeństw tworzących pierwsze kręgi możemy się formować i spotykać w tak licznym gronie. Szczególnym symbolem spajającym nas jako wspólnotę była prośba Ks. Tomasza, żeby podać rękę osobom stojącym obok nas i w jedności wypowiedzieć słowa „dobrze, że jesteś”.

Na zakończenie mszy świętej odbyło się rozesłanie na rekolekcje poprzez symboliczne wręczenie świec rekolekcyjnych małżeństwom oraz księżom prowadzącym rekolekcje w okresie wakacyjnym w naszej diecezji.

Agapa była radosnym świętowaniem, wyjątkowym czasem dla wspólnoty. Radosne twarze dzieci, przeciąganie liny, dmuchany zamek i pyszne ciasta dodawały wyjątkowości temu spotkaniu. Po czasie pandemii takie spotkanie z drugim człowiekiem twarzą w twarz urasta do rangi wyjątkowości.

Umocnieni spotkaniem oraz Eucharystią, możemy teraz udać się na swoje wakacyjne rekolekcje, wyczekując przemiany serc i wzmocnienia ducha z nadzieją i taką myślą przewodnią, że „jest duża szansa na to , że się to nam uda”.

Agata

Świadectwo Dagmary i Mariusza

Diecezjalna Oaza Matka na zakończenie roku formacyjnego DK odbyła się w parafii Miłosierdzia Bożego w Stargardzie. Spotkanie rozpoczęliśmy czuwaniem modlitewnym przed Najświętszym Sakramentem, dziękując Panu Bogu za łaski minionego roku formacyjnego, zwłaszcza za 40 lat Domowego Kościoła w naszej archidiecezji. Po czuwaniu odbyła się Eucharystia z rozesłaniem na rekolekcje wakacyjne.

Bardzo poruszyło nas kazanie wygłoszone przez moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie ks. Wojciecha Koladyńskiego, który przypomniał nam jak ważne jest otwierać nasze serca na wołanie Boże, abyśmy nie bali się posługiwać we spólnocie, bo Pan uzdalnia i daje potrzebne łaski do posługi. Wspomniał o zobowiązaniach, że powinniśmy traktować je jako dary, drogowskazy na drodze małżonków. To uświadomiło nam, że jesteśmy na dobrej drodze do zbawienia jako małżonkowie.

Po zakończonej Eucharystii spotkaliśmy się na agapie. Był to czas radosny, przepełniony umacniającymi rozmowami przy kawie i ciastku, a także smacznej kiełbasce z grilla. Można było nabyć też dobrą lekturę katolicką, a także kubek wydany z okazji 40-lecia Domowego Kościoła w naszej archidiecezji. Dobrze jest przebywać we wspólnocie i nawzajem umacniać się w wierze. Niech Pan Bóg będzie uwielbiony za ten błogosławiony czas.

Dagmara i Mariusz