DWDD Otorowo 30 marca 2019
Dla tych co nie lubią czytać sprawozdań może ciekawsze będą refleksje osobiste, ciut dalej.
DWDD – Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych – rozwinięcie skrótu dla niewtajemniczonych.
Dlaczego Otorowo? DWDD odbywa się dwa razy w roku (wiosną i jesienią) w poszczególnych diecezjach, które skupione są w filii. Do naszej filii należą oczywiście diecezje terytorialnie najbliżej siebie. A niedaleko od szczecińsko-kamieńskiej są: koszalińsko-kołobrzeska, poznańska, włocławska, zielonogórsko-gorzowska, kaliska.
Jesienią będziemy gościć w naszej diecezji Diakonie Diecezjalne naszej filii.
Po co jest DWDD? W tym skrócie istotne są te dwie literki DD na końcu: Diakonii Diecezjalnych. Nie we wszystkich diecezjach działają wszystkie diakonie, których jest dość dużo: oaz rekolekcyjnych, życia, wyzwolenia, modlitwy, deuterokatechumenalna, muzyczna, liturgiczna i jeszcze więcej. Spis diakonii naszej diecezji jest na stronie oaza.szczecin.pl. A skoro nie wszystkie działają u nas to:
– albo nie ma takiej potrzeby!
– nikt się tym nie zainteresował,
– nikt nie wie, że może taka diakonia zaistnieć.
I właśnie po to się spotykamy w grupach roboczych, żeby wymienić się doświadczeniami w działaniu diakonii, albo poznać nową i cele jej działania.
Tematem przewodnim było 40-lecie KWC i nowe wyzwania. W losowo wybranych grupach zastanawialiśmy się nad takimi tematami:
– jakie są owoce KWC w moim środowisku?
– czy włączamy się w projekty związane z KWC realizowane przy współpracy z PARP-ą i Ministerstwem Sprawiedliwości? („Lokalni Liderzy Trzeźwości”, szkolenia dla diakonii społecznej, wspieranie kampanii internetowych – projekty: „Nierozerwalni”, „Ciąża bez alkoholu”?)
– możliwości działania w aspekcie nowych wyzwań (dla siebie osobiście, dla wspólnot i środowisk Ruchu Światło-Życie): w dziedzinie płciowości, ekologii, obrony prawdy – np. zaangażowanie obywatelskie…
Pytanie: po co to robiliśmy? Ano nasze wnioski przedstawiane na spotkaniu ogólnym są zbierane przez wyznaczoną osobę i powstaje z tego raport, nad którym debatują „mądrzejsi” (czytaj: bardziej doświadczeni lub zaangażowani) i próbują zrobić z tego program na przyszłość. Grup było 10 i naprawdę każda przedstawiła coś innego. Mnie najbardziej zastanowiła diakonia wychowania do czystości środowiska (to moja parafraza) w temacie ekologii integralnej. Taka diakonia miałaby co robić do końca trwania świata.
Refleksje osobiste
Krucjata i nowe media (społecznościowe).
Wg pewnych kryteriów nie ma mnie. Nie mam konta na F, T, I, G, L i nigdzie indziej. Jestem informatykiem „ortodoksyjnym”, czyli nie loguję się do banku z Windowsa, tableta czy telefonu. Wyrobów „jabłkopodobnych” nie mam, więc nie wiem jak tam z bezpieczeństwem. Czytam systematycznie niebezpiecznik.pl.
Ale krucjata to nie bezpieczne siedzenie w domu, tylko stanięcie do walki w celu zdobycia/pozyskania/nawrócenia (nowych obszarów do ewangelizacji, nowych chrześcijan, nowych przyjaciół, itd.) Woja ideologiczna toczy się głównie w przestrzeni wirtualnej i wydaje się, że trzeba w tej wojnie brać udział. Chodzi o pisanie wyważonych, kulturalnych komentarzy pod różnymi dyskusjami. Zdarza mi się śledzić wypowiedzi „internautów” i, czy to z powodu doświadczenia, czy wieku, wydaje mi się, że umiem rozpoznać nawet wiek piszącego po zamieszczonej treści. Na spotkaniu ogólnym padło stwierdzenie, że ludzie, szczególnie młodzi, szukają prawdy i być może Twój/mój kulturalny wpis wywoła „odruch myślenia” u młodego człowieka.
Więc zastanawiam się, czy czas na zaistnienie w tej wirtualnej przestrzeni? Problem jest bardzo poważny, gdyż np. we Francji zagrożone karą jest pisanie prawdy o aborcji. A o LGBT to należy pisać tylko z zachwytem.
Diakonia Oaz Rekolekcyjnych
Kolejny już raz inne filie podziwiają organizację naszej diakonii. To że formacja jest całoroczna, i ilość uczestników przyzwoita, i opieka duszpasterska.
Obiad
Nie było pierogów :-(.
Ale za to były różności z ekologicznych upraw.
był, widział, dużo zapomniał
Oleś
Relacja na stronie poznańskiej do przeczytania ( i obejrzenia ) tutaj.