Modlitwa o pokój

Co zrobić w obliczu wojny? Jak odpowiedzieć na cierpienie naszych ukraińskich sióstr i braci?

„Życie w świetle” – to hasło tegorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych i nowego oazowego roku formacyjnego. Wierzymy, że to także znak, wyznaczający kierunek naszych działań, jako wspólnoty – byśmy byli „źródłami światła w świecie”, do czego w czasie Kongregacji wzywało nas Słowo z Listu do Filipian.
Na dziś – jako odpowiedzialni za Ruch Światło-Życie w naszej archidiecezji – odczytujemy to wezwanie w potrójny sposób:

1. Razem z Papieżem, naszym arcybiskupem, całym Ruchem, chcemy włączać się w ogromny nurt modlitwy o pokój – według tego, jak podpowie serce. Zachęcamy do włączania się w spotkania modlitewne organizowane w parafiach, do inspirowania modlitwy w kręgach i wspólnotach. Tego braterstwa we wspólnej modlitwie potrzeba nam mocno, także po to, by w nas samych podtrzymywać nadzieję.

2. Chcemy wspierać konkretne działania podejmowane przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Działa już Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Szczecinie, przyjmowane są deklaracje pomocy i organizowane są zbiórki. Włączmy się w te działania sercem i czynem.

3. Bycie źródłem światła w świecie to także codzienne świadectwo – w naszych rozmowach czy działaniach w Internecie, pamiętajmy o tym, by nie dać się nienawiści, gniewowi, ale by szukać nadziei i nadzieją się dzielić. Wobec strachu i paniki w świecie, to my, którzy odkrywamy w sobie nowego człowieka, mamy za zadanie być misjonarzami Bożej Miłości i Bożego Światła także pośród naszych bliskich i wszystkich, których spotykamy na drodze.

„Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła” (J 1,5) – ta Boża obietnica niech dodaje nam otuchy i prowadzi nas przez te dni.

Ks. Wojciech Koladyński – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie

Agnieszka i Przemek Gazińscy – para diecezjalna DK

Ks. Tomasz Gruszto – moderator diecezjalny DK

Plakat Centrum Pomocy Migrantom, i Uchodźcom w formacie pdf