Spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych – relacja – 21.03.2024

W pierwszy dzień wiosny 21 marca 2024 roku swoje kolejne spotkanie formacyjne miała Diakonia Oaz Rekolekcyjnych. Temat – Liturgia.

Na spotkaniu pochylaliśmy się nad tekstem Czcigodnego Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego „Liturgia w świetle tajemnicy Chrystusa Sługi”. Za Ks. Franciszkiem możemy powiedzieć „W liturgii uczymy się nie tylko podstawowych postaw człowieka nowego, ale także stajemy się wspólnotą; liturgia jest sakramentem, znakiem wspólnoty. To co wybrzmiało w wypowiedziach u części uczestników, że w naszym ruchu nie jest najważniejsza „… tresura liturgiczna, czy ćwiczenia ceremonii liturgicznej”. Oczywiście to jest też ważne ale wszystko musi byś mistagogią, czyli wprowadzeniem w misterium.

Poszukiwaliśmy „momentów” liturgicznych podczas przeżywanych przez nas rekolekcji. Liturgia to nie tylko Eucharystia ale także m.in. jutrznia, nieszpory (Liturgia Godzin), Namiot Spotkania podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, różne nabożeństwa przeżywane podczas rekolekcji, modlitwa małżonków, modlitwa wstawiennicza i inne momenty.

Na koniec odczytaliśmy wspólnie fragment tekstu liturgicznego z IV modlitwy eucharystycznej, który ukazuje miłość i wierność Boga wobec swego Przymierza z nami.

Kolejne spotkanie jest zaplanowane na trzeci czwartek kwietnia tj. 18 kwietnia 2024 godz. 19:00. Serdecznie zapraszamy